Pozabankowe karty kredytowe pojawiają się na rynku coraz częściej i co więcej, są chętnie wybierane przez zainteresowane nimi osoby. Jak sama nazwa pozwala się domyślić, pozabankowa karta kredytowa oferowana jest nie przez banki, ale przez firmy zajmujące się zazwyczaj udzielaniem pożyczek. Dla osób zainteresowanych ich uzyskaniem dobrze jest poznać różnicę pomiędzy kartami bankowymi a pozabankowymi.
Oczywiście najważniejszą jest to, kto wydaje karty co z kolei przekłada się na wysokość ich oprocentowania. Banki muszą stosować przepisy, które narzucają im maksymalną wysokość oprocentowania dla każdego rodzaju produktów. Firmy pozabankowe nie muszą się stosować do tego typu przepisów, co często wiąże się z podwyższeniem oprocentowania kart. Jednak klienci którzy składają wnioski o wydanie kart pozabankowych wskazują na to, iż często firmy te nie weryfikują klientów w bazach dłużników, jak to robią banki. Dlatego tego typu karty są dostępne dla znacznie szerszego grona klientów niż karty kredytowe wydawane przez banki.
Pozabankowe firmy pożyczkowe współpracują z największymi emitentami kart, dlatego też klienci otrzymują karty VISA lub Mastercard. Umożliwiają one często dokonywanie płatności nie tylko w kraju ale również poza jego granicami. Tutaj jednak wszystko zależy od zapisów w umowie, dlatego klienci powinni je dokładnie sprawdzić. Bankowe karty kredytowe zazwyczaj bez problemu pozwalają na wypłatę pieniędzy również w bankomacie. W przypadku pozabankowych kart kredytowych znaczna większość w nich nie daje takiej możliwości, klienci mogą za jej pomocą jedynie płacić za dokonane zakupy.
Pozabankowe karty kredytowe to nie tylko oprocentowanie, ale często również koszty ponoszone w sytuacji gdy klient z nich nie korzysta. Niektóre firmy naliczają miesięczne opłaty w sytuacji, gdy klient nie wykona przy pomocy ich karty transakcji na minimalną określoną sumę. Dlatego każdy, kogo interesują pozabankowe karty kredytowe powinien dokładnie zapoznać się z warunkami ich przyznawania i korzystania.