Wady rozliczeń bezgotówkowych

woman holding black smartphone near silver macbook

Płatności dokonywane bez użycia gotówki mają swoje ogromne plusy. Do niewątpliwych zalet takiej formy płatności należy zaliczyć przede wszystkim szybkość obsługi poszczególnych klientów i łatwość obsługi terminala płatniczego. Jednak korzystanie z terminala oraz innych rozliczeń bezgotówkowych, wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Poznaj minusy rozliczeń bezgotówkowych i sprawdź, czy faktycznie mogą być kłopotliwe zarówno dla sprzedawców, jak i klientów.

Zepsuty terminal – klient nie ma gotówki
Wśród najczęstszych problemów, które pojawiają się na co dzień w trakcie rozliczeń bezgotówkowych, w tym wypadku płatności kartą jest awaria urządzenia. Może zdarzyć się, że terminal zepsuje się nagle i odmówi posłuszeństwa, a klient, który nie ma przy sobie żadnej gotówki, rezygnuje z zakupów. Sytuacja ta dotyczy głównie drobnych zakupów, z których klientowi jest łatwo zrezygnować. Jeśli awaria terminalu nastąpiła podczas dokonywania dużych zakupów, wówczas musi on zazwyczaj poszukać bankomatu, aby wypłacić gotówkę. Zarówno w pierwszym przypadku, gdy chodzi o małe zakupy, jak i w drugim, gdy w grę wchodzą zakupy większego kalibru, całą sytuacja działa na niekorzyść sprzedawcy. Klient bowiem ma wrażenie, że stracił czas, często jest podenerwowany i rozdrażniony całą sytuacją. Jeśli to możliwe, powinniśmy wówczas jak najszybciej skontaktować się z działem obsługi technicznej terminali, telefonicznie. Osoba, która zajmuje się naprawą i serwisem tego typu urządzeń, udzieli nam szczegółowych instrukcji, jak krok po kroku naprawić terminal samodzielnie, wciskając odpowiednie klawisze.

Pomyłki podczas przelewów – co robić?
Sytuacje związane z pomyłkowym wpisaniem nieprawidłowego numeru konta nie zdarzają się często, ale również mają miejsce. W takim przypadku trzeba natychmiast skontaktować się z oddziałem banku i wyjaśnić sytuację. Bank może cofnąć przelew, jeśli nie został on jeszcze zaksięgowany w sesji, która jest określona dla banku odbiorcy. Niestety, nie zawsze pomyłkę da się naprawić, wówczas pieniędzy nigdy nie odzyskamy, ale na pocieszenie należy pamiętać, że już na początkowym etapie bank może odrzucić przelew, jako nieprawidłowy. Zdarza się to w momencie, gdy pomylimy tylko jedną lub maksymalnie trzy liczby.

Transakcje bezgotówkowe mimo pewnych wad, są najpopularniejszym sposobem płatności. Rozwój technologii i wprowadzenie kas fiskalnych online przyspiesza proces cyfryzacji – transakcje są udoskonalane, w ten sposób, aby mogły służyć jak najlepiej zarówno klientom, jak i sprzedawcom.